Wood Plastic Composite چیست ؟

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

ماده مرکبی  که از ترکیب فیبر چوب و پلاستیک به دست می آید Wpc یا wood plastic composites نام دارد که با نام پلی وود (poly wood) نیز شناخته می شود.

Wpc خواص مواد تشکیل دهنده خود را حفظ می کند. استحکام و سختی فیبر چوب و پلاستیک به wpc نیز منتقل شده اما چگالی wpc از هردو ماده تشکیل دهنده خود بیشتر است.

نکته جالب این است که با تغییر گونه های چوب یا پلاستیک و یا افزودن مواد ترکیبی دیگر در هنگام تولید wpc خواص wpc تولید شده نیز تغییر می کند به طوری که می توان با توجه به نیاز محصول نهایی ساخنه شده با wpc نوع مواد ترکیبی را  تغییر داد که به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

استفاده از PE یا همان پلی اتیلن که در برابر گرما مقاوم است باعث می شود wpc  تولید شده با آن نیز این خاصیت را دارا باشد و با تغییر آن به PVC پرداخت  wpc  بهتر و به تبع آن رنگ پذیری wpc نیز در سطح مطلوبی قرار می گیرید.

لازم به ذکر است با توجه به قدرت اشتعال چوب و پلاستیک در ترکیبات اولیه wpc از مواد عقب اندازنده دود  و آتش استفاده می کنند.

مزایای ویژه  WPC

  • سفارشی سازی

مهم ترین ویژگی  wpc  این است که می توان با تغییر گونه های چوب و پلاستیک  و یا افزودن مواد ترکیبی دیگر به wpc  آن را منطبق با نیاز محصول نهایی تولید کرد.

  • مقاومت رطوبتی بالا

پلاستیک مورد استفاده در تولید  wpc سطح روی چوب را به صورت یک لایه نازک می پوشاند و این امر باعث می شود مقاومت رطوبتی  wpc کمتر از 7  درصد باشد که این عدد در چوب درخت کاج که بیشترین مقاومت رطوبتی در بین انواع چوب را دارد 17 در صد است .و این مقاومت رطوبتی بالا باعث می شود که wpc  محل مناسبی برای رشد و نمو قارچ ها و حشرات نباشد.

  • سازگاری با محیط زیست

ضایعات  wpc  بسیار اندک بوده و این مقدار ناچیز نیز قابل بازیافت است.

wpc عاری از گاز فرمالدئید و ترکیبات آلی ناپایدار است

  • پایداری ابعادی

استحکام wpc   دو تا سه برابر مواد تشکیل دهنده خود می باشد و این امر باعث می شود که  تغییر شکل  wpc در برابر فشار زیاد حداقل باشد.

  • مقاومت بالا

در برابر خوردگی مقاوم است و دیر فرسوده می شود.

 

 

کاربرد  wpc

با توجه به خواص گوناگون کامپوزیت  wpc  کاربرد آن نیز متنوع است به طوری که در کشورهای پیشرفته  و صنعتی در اکثر صنایع از  wpc استفاده می کنند که از آن جمله  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از کامپوزیت  wpc  در ساخت عرشه کشتی، بار انداز و اسکله بنادر، تراورس های ریل راه آهن، ابزارآلات و قالب ها، چارچوب ها و قالب های پنجره، صنایع خودروسازی و … استفاده می کنند.

کاربرد  wpc  در صنعت درب:

از کامپوزیت  wpc در صنعت درب بیشتر برای ساخت چارچوب ضد آب استفاده می کنند اما از ورقه های wpc نیز می توان به عنوان روکش نهایی درب استفاده کرد و یا روی آن را با روکش pvc  وکیوم کرد.

 

مطالب پیشنهادی

کد رنگی رال
درب های اتاقی

کد رنگی RAL و کاربرد آن در رنگ پلی‌اورتان

در عرصه‌ی طراحی و صنعت، انتخاب رنگ یکی از مؤثرترین عوامل در جذابیت و تشخیص محصولات است. استفاده از کدهای رنگی استاندارد، همچون کدهای RAL، به طراحان و تولیدکنندگان کمک می‌کند تا رنگ‌ها را با دقت و یکنواخت انتخاب کرده و به کار ببرند. در این مقاله به معرفی کد

ادامه مطلب »
وکیوم درب
عمومی

وکیوم درب چوبی چیست؟

امروزه وکیوم‌ها یکی از بهترین انواع روکش‌های موجود در بازار به شمار می‌روند. وکیوم درب چوبی در واقع فرآیندی است که طی آن هوای درون درب کم می‌شود. این کار به بالا بردن مقاومت و افزایش طول عمر درب چوبی کمک شایانی می‌کند. این روش تولید درب چوبی برای کاربری‌های

ادامه مطلب »
پاخور استیل درب
درب های اتاقی

منظور از پاخور استیل درب چیست ؟

در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی این موضوع که منظور از آستانه یا پاخور استیل درب چیست، بپردازیم. آستانه یا پاخور استیل درب یک قطعه ای است که در قسمت پایین درب های ساختمانی قرار می ‌گیرد. این قطعه اغلب از جنس استیل و یا از جنس

ادامه مطلب »