در زمان خرید درب اتاقی به چه مواردی توجه کنیم ؟!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

نکات مهم در خرید درب اتاق

جهت باز شدن در

برخی بر این باورند که در باید در باشد، دیگر چه فرقی میکند از کدام سو باز شود.ولی موضوع در خانه به این سادگی نیست.درها از نظر جهت باز شدن به دوگونه راست بازشو و چپ ازشو تقسیم می شوند.جهت باز شدن در به جای قرارگیری دستگیره و لولاهای آن بستگی دارد.زمانی که در به سمت شما باز می شود هر سمتی که دستگیره قرار بگیرد چپ یا راست بازشو ودن در را مشخص می کند.به طورکلی درهای داخلی نباید به سمت راهرو یا هال ورودی باز شوند بنابراین در انتخاب جهت بازشدن به این نکته توجه کنید.
البته امروزه با روی کار آمدن انواع مختلف درب اتوماتیک، مشکل جهت باز شدن درب ها رو به کاهش می باشد.دربهای اتوماتیک به زودی به داخل خانه ها نیز راه می یابد.

سخت افزارهای درهای داخلی

در بدون سخت افزار تنها تخته ای چوب، فلز یا شیشه است اما سخت افزارها هویت و کاربری در را تشکیل می دهند.سخت افزارهای درهای داخلی شامل قفل، لولا، دستگیره، ضربه گیر و جک های آرام بند می شوند که در انتخاب هر یک علاوه بر زیبایی باید به عملکرد و کاربری آن نیز توجه کنید.

دستگیره

دستگیره ها در جنس و سبک های مختلفی وجود دارند.دستگیره ها از نظر شکل به دو نوع اهرمی و توپی تقسیم می شوند.اگر فضای شما جلوه ای مدرن دارد باید دستگیره هایی با خطوط ساده و بدون تزئینات از جنس استیل یا شیشه استفاده کنید و برای کسانی که سبک کلاسیک را ترجیح می دهند دستگیره های برنزی یا برنجی با تزئینات زیاد و پر آب و تاب مناسب است.در نهایت انتخاب شما باید تکمیل کننده سبک فضا باشد.
امروزه دستگیره ها تنوع زیادی پیدا کردند.دستگیره های پرسلین با طرح راه راه یا گلدار یا دستگیره های شیشه ای رنگی که برای در اتاق خواب یا سرویس بهداشتی در خانه ای معاصر انتخاب مناسبی هستند یا دستگیره های چرمی با رنگ های مختلف که جلوه ای مجلل و رسمی به درها می بخشند و می توانند به خوبی روی در اتاق کار بدرخشند.

قفل

به نوع قفلی که نیاز دارید نیز دقت کنید قفل های در دو نوع فاق دار یا استوانه ای هستند.قفل های فاق دار از آنجا که درون یک شکاف داخل در قرار می گیرند نسبت به قفل های استوانه ای امن تر هستند.قفل های استوانه ای کمترین امنیت را دارند و امکان نصب چفت کلید خور روی آنها وجود ندارد.

لولا

درها معمولا توسط دو ورق فلزی که لولا گفته می شوند از یک سمت روی چهارچوب متصل می شوند واین لولاها وظیفه حرکت دادن در را به عهده دارند گاهی برای درهای بزرگ از لولاهای محوری استفاده می کنند که میله ای است که در قسمت پایینی یا بالایی در نصب می شود و باعث حرکت در می شود.برای نصب درهای شیشه ای استپ ها نقش لواها را ایفا می کنند و روی زمین و روی قاب بالایی درگاه در نصب می شود و ورقه شیشه داخل این استپ ها قرار می گیرد.

متریال های متداول در انواع درها

چوب طبیعی
برای ساخت درهایی با چوب طبیعی از چوب درختان مختلفی استفاده می شود که هریک قیمت متفاوتی دارد.چوب هایی که برای ساخت در استفاده می شوند معمولا راش، بلوط، ملچ، توسکا، افرا و… است.صفحه رویه درب های چوبی می تواند طرح های مختلفی داشته باشد و یک یا چندپانل روی انها کنده کاری شده باشد.درهایی با چوب طبیعی در برابر تغییرات درجه حرارت و رطوبت منبسط و منقبض می شوند بنابراین بهتر است از این درها برای در سرویس بهداشتی، سونا یا مکان های مرطوب دیگر استفاده نکنید.گره ها و طرح های طبیعی چوب روی این درها طبیعت را به فضای شما وارد می کند.

ام دی اف
ام دی اف مخفف تخته فیبر با چگالی متوسط است که امروزه برای ساخت درب داخلی بسیار متداول است.ام دی اف یک محصول مهندسی شده است بنابراین بسیار پایدار است و در برابر تغییرات درجه حرارت و رطوبت تغییر شکل نمی دهد.ام دی اف را پس  از تولید می توان با استفاده از روکش های اچ دی اف، پی وی سی یا روکش های ملامینه روکش نمود.این روکش های تزئینی علاوه بر زیبایی به دوام و کاربرد این درها در محیط هایی مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی کمک می کنند.

تخته سه لا
در ساخت درب داخلی با استفاده از تخته سه لا، قابی تو خالی تولید می شود که کلیت در را تشکیل می دهند.نوع دیگری از درهای ساخته شده از تخته سه لا نیز وجود دارد که فضای خالی مرکز در را با الیاف چوبی پر می کنند. درهای تخته سه لا توپر نسبت به انواع تو خالی عایق حرارت و صدای بهتری هستند اما همچنان نسبت به درهای چوب طبیعی قیمت بسیار پایینی دارد.

فلز وشیشه
این درب های چوبی جلوه ای مدرن و ساده دارند و مانند دربهای چوبی تاب خوردگی ندارند و سروصدای کمتری ایجاد می کنند.این درها نسبت به درهایی با چوب مهندسی شده گران تر هستند اما از درهایی با چوب طبیعی ارزان تر تمام می شوند.از شیشه های شفاف، مات یا شیشه های رنگی می توان در ساخت درهای شیشه ای استفاده کرد.امروزه برای اینکه درهای شیشه ای عایق صوت و حرارت باشند از شیشه های دوجداره برای ساخت آنها استفاده می شود.برای فضاهای خصوصی نیز می توانید از شیشه های مات استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی

درب تمام شیشه ورودی
درب های اتاقی

درب‌های شیشه خور: زیبایی و کاربرد در طراحی معماری

در زمان حال، با پیشرفت فناوری و تغییرات در طراحی معماری، درب‌های شیشه‌خور به عنوان یک ابزار تأثیرگذار در ایجاد فضاهای زیبا و مدرن به شمار می‌آیند. این درها، نه تنها اجازه ورود نور به داخل فضا را ممکن می‌سازند بلکه از لحاظ ظاهری نیز جلوه‌ی خاصی به ساختمان می‌بخشند. در این مقاله، به مزایا و کاربردهای درب‌های شیشه‌خور در طراحی معماری می‌پردازیم.

ادامه مطلب »
کد رنگی رال
درب های اتاقی

کد رنگی RAL و کاربرد آن در رنگ پلی‌اورتان

در عرصه‌ی طراحی و صنعت، انتخاب رنگ یکی از مؤثرترین عوامل در جذابیت و تشخیص محصولات است. استفاده از کدهای رنگی استاندارد، همچون کدهای RAL، به طراحان و تولیدکنندگان کمک می‌کند تا رنگ‌ها را با دقت و یکنواخت انتخاب کرده و به کار ببرند. در این مقاله به معرفی کد

ادامه مطلب »
وکیوم درب
عمومی

وکیوم درب چوبی چیست؟

امروزه وکیوم‌ها یکی از بهترین انواع روکش‌های موجود در بازار به شمار می‌روند. وکیوم درب چوبی در واقع فرآیندی است که طی آن هوای درون درب کم می‌شود. این کار به بالا بردن مقاومت و افزایش طول عمر درب چوبی کمک شایانی می‌کند. این روش تولید درب چوبی برای کاربری‌های

ادامه مطلب »