ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان چیست ؟

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان بپردازیم. امروزه طراحی داخلی ساختمان، اهیمت بسیار زیادی برای افراد و خانواده ها پیدا کرده است. به همین دلیل طراحان فضای داخلی ساختمان تمام تلاش خود را به کار می گیرند که ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان و حتی ارتباط قرنیز با جاهای دیگر درون ساختمان را برقرار کنند.  البته نه فقط قرنیزها بلکه همه فضاها و اکسسوری های موجود در درون ساختمان باید با هم دیگر ست باشند. قرنیز و درب اتاقی هم به همین دلیل بایستی در یک تم رنگی و طراحی باشند.

در این مقاله ابتدا بررسی می کنیم که قرنیز چیست. سپس جنس قرنیز را مورد بررسی قرار می دهیم. پس از آن به سراغ دلایل اصلی استفاده از قرنیز می رویم. ویژگی های قرنیز هم در ادامه مقاله، بررسی خواهند شد. در انتهای مقاله نیز انواع قرنیز در ساختمان توضیح داده خواهد شد.

قرنیز چیست؟

قرنیز که به زبان انگلیسی Cornice  شناخته می شود، به نواری گفته می شود که دارای پهنایی برابر با 7 تا 12 سانتی ‌متر است. ممکن است قرنیز از متریال های مختلفی طراحی و تولید شده باشد. قرنیز در پایین دیوار، بین دیوار و کف نهایی نصب و اجرا می شود.

جنس قرنیز

همان طور که در قسمت قبلی مقاله عنوان کردیم، قرنیز از جنس های مختلف ساخته می شود. این نوار از گذشته تا به امروز از جنس های مختلفی ساخته می شده است. در گذشته، بیشتر از سرامیک و سنگ برای ساخت قرنیز استفاده می شد ولی چند سالی هست که بیشتر قرنیزها از متریال های جدید تری مثل ام دی اف، پلاستیک و پی وی سی  ساخته می شوند. این قرنیزها در آپارتمان ها خیلی به کار می آیند. به منظور حفظ ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان، در بسیاری از موارد، قرنیزها را هم جنس با درب های آپارتمان انتخاب می کنند.

ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان

دلایل اصلی استفاده از قرنیز

 

اگر بخواهیم دلایل استفاده از قرنیز را توضیح دهیم به سه  دلیل می ‌رسیم که در ادامه تک تک آنها را ذکر کرده ایم.

  1. پیش گیری از آسیب رسیدن به نازک کاری انجام شده در داخل ساختمان. به عنوان مثال اگر در داخل ساختمان، کاغذ دیواری کار شده است، این قرنیزها نیز کمک می‌ کنند که به این کاغذ دیواری آسیبی وارد نشود.

 

  1. پیش گیری از نفوذ رطوبت و خیس شدن دیوار. این موضوع مخصوصاً در مورد ساختمان ‌هایی که در طبقه هم کف یک ساختمان قرار دارند، خیلی مشهود است. احتمال دارد که داخل ساختمان از قسمت کف، خیس شود و یا رطوبت به آن نفوذ کند که قرنیز جلوی آن را می‌ گیرد.

 

  1. سومین علت استفاده کردن از قرنیز در داخل ساختمان، بحث زیبایی آن است. در واقع استفاده از قرنیز باعث می ‌شود که یک ترکیب رنگ خیلی زیبایی در قسمت اتصال کف واحد مسکونی به دیوار پیش بیاید. با این وجود، هر قرنیزی باعث زیباتر شدن خانه شما نخواهد شد. بلکه باید در انتخاب رنگ آن و تناسبی که رنگ آن با رنگ دیوار و کف واحد مسکونی دارد، دقت کنید. از سوی دیگردر هنگام انتخاب رنگ قرنیز باید به ارتباط قرنیز با درب‌ های آپارتمان دقت ویژه ‌ای داشته باشید. در واقع ترکیب رنگی که بین ‌رنگ درب های موجود در واحد مسکونی یا تجاری و یا اداری شما و رنگ قرنیز پیش می‌ آید، تاثیر بسیار زیادی در زیباتر شدن آن واحد آپارتمانی دارد.

 

ویژگی‌ های یک قرنیز

در هنگام خرید قرنیز علاوه بر ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان بایستی به کیفیت آن ها هم توجه کنید. در واقع شاید یک قرنیز از لحاظ ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان، وضعیت خوبی داشته باشد ولی کیفیت آن پایین باشد و بعد از گذشت مدت زمان نه چندان زیادی دچار ترک خوردگی و شکستگی و از دست دادن کیفیت رنگ شود.

یک قرنیز خوب باید دارای سه ویژگی باشد. در صورتی که قرنیز این سه ویژگی و یا حتی یکی از این ویژگی ‌ها را نداشته باشد، گزینه مناسبی نیست و شما باید به سراغ استفاده از قرنیز دیگری بروید.

1. مقاوم بودن در کنار ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان

قرنیز خوب قرنیزی است که علاوه بر حفظ ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان، در مقابل ضربه نیز مقاومت خوبی دارد. به هر حال در هر آپارتمانی، احتمال دارد که وسایل مختلف از جمله پایه ‌های مبل و غیره به قرنیز برخورد کنند. قرنیز باید مقاوم باشد و نباید به راحتی بشکند.

ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان

2. سادگی نصب قرنیز در کنار ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان

نصب قرنیزها و اجرای آن ها باید ساده باشد و وقت زیادی نگیرد. امروزه زمان، عامل بسیار موثری در انتخاب افراد است و هیچکس دوست ندارد که فرایند ساختن یک واحد مسکونی و طراحی داخلی آن خیلی طول ب‌کشد. در فرایند ساخت یک واحد مسکونی آن قدر کارهای مختلف وجود دارد که  نصب و اجرای قرنیز جزء ساده ‌ترین آن ها است. بنابراین در هنگام خرید قرنیز دقت کنید که علاوه بر حفظ ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان، نصب آن هم نباید زیاد طول بکشد.

 

3. مقاومت در برابر رطوبت در کنار ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان

قرنیز خوب قرنیزی است که ضمن حفظ ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان، اجازه ندهد رطوبت و آب به داخل واحد مسکونی نفوذ کند. در واقع وظیفه اصلی قرنیز همین است و اگر این کار را به خوبی انجام ندهد، استفاده از آن هیچ فایده‌ ای نخواهد داشت. نفوذ آب و رطوبت می ‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای شما ایجاد کند.

 

انواع قرنیز در ساختمان

قرنیزها از لحاظ جنس استفاده شده در ساخت آن ها و همچنین از لحاظ ظاهری به چند دسته مختلف دسته بندی می شوند. در هنگام خرید قرنیز و در زمان انتخاب نوع قرنیز بایستی به اصل ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان توجه ویژه ای داشته باشید. پنج دسته اصلی قزنیزها عبارت هستند از:

  1. قرنیز چوبی
  2. قرنیز پی وی سی
  3. قرنیز پلاستیکی
  4. قرنیز سنگی
  5. قرنیز سرامیکی

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد قرنیز مطالبی را بیان کردیم و ارتباط قرنیز با درب های آپارتمان را بررسی نمودیم. قرنیز خوب، قرنیزی است که با درب های موجود در ساختمان، از لحاظ رنگ و طرح و حتی جنس سازگاری داشته باشد.

مطالب پیشنهادی

درب تمام شیشه ورودی
درب های اتاقی

درب‌های شیشه خور: زیبایی و کاربرد در طراحی معماری

در زمان حال، با پیشرفت فناوری و تغییرات در طراحی معماری، درب‌های شیشه‌خور به عنوان یک ابزار تأثیرگذار در ایجاد فضاهای زیبا و مدرن به شمار می‌آیند. این درها، نه تنها اجازه ورود نور به داخل فضا را ممکن می‌سازند بلکه از لحاظ ظاهری نیز جلوه‌ی خاصی به ساختمان می‌بخشند. در این مقاله، به مزایا و کاربردهای درب‌های شیشه‌خور در طراحی معماری می‌پردازیم.

ادامه مطلب »
کد رنگی رال
درب های اتاقی

کد رنگی RAL و کاربرد آن در رنگ پلی‌اورتان

در عرصه‌ی طراحی و صنعت، انتخاب رنگ یکی از مؤثرترین عوامل در جذابیت و تشخیص محصولات است. استفاده از کدهای رنگی استاندارد، همچون کدهای RAL، به طراحان و تولیدکنندگان کمک می‌کند تا رنگ‌ها را با دقت و یکنواخت انتخاب کرده و به کار ببرند. در این مقاله به معرفی کد

ادامه مطلب »
وکیوم درب
عمومی

وکیوم درب چوبی چیست؟

امروزه وکیوم‌ها یکی از بهترین انواع روکش‌های موجود در بازار به شمار می‌روند. وکیوم درب چوبی در واقع فرآیندی است که طی آن هوای درون درب کم می‌شود. این کار به بالا بردن مقاومت و افزایش طول عمر درب چوبی کمک شایانی می‌کند. این روش تولید درب چوبی برای کاربری‌های

ادامه مطلب »